سرویس و نگهداری آسانسور

برای روشن شدن دلایل سرویس و نگهداری آسانسور باید بدانیم آسانسور از نظر فنی آسانسور یک دستگاه الکترومکانیکی است. که قطعات آن در کارخانه تولید می شود ولی مونتاژ آن در محل نصب انجام می شود. به عبارت دیگر تکمیل خط تولید یک دستگاه آسانسور در محل نصب آن اتفاق می افتد. و نصب آسانسور آخرین مرحله از تولید آن به شمار می آید. پس از نصب، راه اندازی و تحویل یک دستگاه آسانسور، بهره برداری از آن شروع می شود. جهت بررسی جامع سرویس و نگهداری آسانسور موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد.

سرویس و نگهداری به روش سنتی

طبیعی است که کلیه قطعات بکار رفته به مرور زمان پس از مصرف در دوره بهره برداری ممکن است خراب شده و یا از تنظیمات اولیه خارج گردند. که نیازمند تعمیر و رفع خرابی است. در روش های سنتی تا زمانی که قسمت یا کل عملکرد آسانسور از کار نیفتد نیازی به حضور سرویس کار نبوده و تعمیراتی نیز انجام نمی شود. و عموما تعمیرات پس از وقع خرابی انجام می شود. در این روش تا زمانیکه آسانسور کار می کند. توجه خاصی به استهلاک و یا خرابی های جزئی آسانسور که ریشه های اولیه و کم هزینه تر برای خرابی های بعدی هستند نمی شود. و این بی توجهی در طول دوره بهره برداری باعث کاهش عمر مفید بخشهای مختلف آسانسور، کاهش کارایی کامل امکانات آسانسور و بروز خرابی های شدیدتر و پر هزنیه تر می شود.

بنابراین در طول دوره بهره برداری و قبل از بروز هر نوع خرابی بهتر است. که وضعیت موجود تمامی قطعات و تجهیزات آسانسور بررسی و تحت کنترل مستمر قرارداد گیرد. تا به محض مشاهده هر نکته غیر عادی بتوان قبل از وقوع خرابی ها و یا مشکلات بیشتر اقدامات اصلاحی و یا پیشگیرانه مناسب انجام داد. ضمن اینکه به منظور کارایی بهتر قطعات مکانیکی باید با روغنکاری و کنترل مناسب، از عملکرد بهینه مکانیکی کلیه قطعات مطمئن شد. این قبیل اقدامات شناسایی کننده و کنترلی سرویس و نگهداری نامیده می شود.

سرویس و نگهداری آسانسور ها باید بصورت منظم و دوره ای توسط سرویس کارهای مجاز انجام شود. در غیر اینصورت احتمال وقوع حوادث جبران ناپذیر در آسانسور بسیار جدی است. و علاوه بر خسارت های سنگین مالی می تواند خسارت جانی نیز در پی داشته باشد. که مسئولیت آن از نظر قانونی به عهده بهره بردار و مالکین آسانسور خواهد بود.

سرویس و نگهداری پیشگیرانه آسانسور (CMMS)

سرویس و نگهداری آسانسور در حالت عادی ضمن انجام روغنکاری ها با کنترل دوره ای عملکرد قطعات مختلف آسانسور باعث می شود. تا خرابی های جزئی به موقع کشف شده. و از خرابی های بیشتر و از کار افتادگی آسانسور پیشگیری گردد. در سرویس و نگهداری آسانسور بصورت پیشگیرانه، کلیه اقدامات فوق با حساسیت و دقت بسیار بیشتری انجام می شود. تا جاییکه که تا حد امکان بتوان حتی از خرابی های جزئی نیز پیشگیری نمود.

برای این منظور علاوه بر انجام کلیه اقدامات سرویس و نگهداری عادی آسانسور، سرویس کار آسانسور باید از سطحی از مهارت و تسلط برخوردار باشد. که با معاینه دقیق کلیه نشانه های فیزیکی ممکن، و همچنین دقت در جزئیات رفتار آسانسور از قبیل صدا، لرزش، شتاب حرکتی، حرارت قطعات مختلف، شرایط محیطی حاکم بر آسانسور و غیره بتواند ضمن ارزیابی ریسک ها و بررسی احتمالات سلامتی قطعات و شرایط موجود را تحقیق نماید.

بدیهی است در این روش سرویس کار باید مدت زمان بیشتری را برای معاینه هر آسانسور صرف نماید. که هر چند که این موضوع باعث افزایش قیمت نگهداری و سرویس آسانسور می شود. ولی در طولانی مدت باعث کاهش هزینه ها خواهد شد.

قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور 

مالک یا مالکان آسانسور می توانند. جهت انجام سرویس آسانسور با اشخاص حقیقی و یا حقوقی معتبر قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور ببندند. در این قرارداد مسئولیت انجام بازدید های دوره ای به صورت ماهانه به مدت زمان یک سال عهده سرویسکار خواهد بود. و سرویسکار موظف خواهد بود که علاوه بر بازدید های دوره ای ماهانه، در هنگام بروز مشکل و خرابی آسانسور در محل حضور یافته و نسبت به رفع آن اقدام نماید.

با وجود اینکه می توان این قرارداد را با یک سرویس کار مجاز بعنوان شخص حقیقی منعقد نمود. با توجه به قوانین کار و مسئولیت های ناشی از آن پیشنهاد می گردد. که قرارداد با یک شرکت معتبر ارائه دهنده این خدمات منعقد گردد.

سرویس کار مجاز آسانسور

خدمات آسانسور باید صرفا توسط سرویس کاران مجاز انجام شود. سرویس کاران مجاز باید دوره های آموزش لازم را گذارنده و مدرک مهارت را از خانه مهارت آسانسور اخذ کرده باشد.

قوانین و مقررات مربوطه به نگهداری و بهره برداری از آسانسور:

امروزه بسیاری از ساختمانهای چند طبقه اعم از مسکونی، تجاری و یا اداری دارای آسانسور هستند. در حالیکه اکثر مردم از قوانین و مقررات کشور در این رابطه بی اطلاع می باشند. که این امر موجب میشود در هنگام بروز اتفاقات خسارت های مادی و معنوی زیادی را متحمل شوند.
طبق بند ۱۵-۲-۶-۳ مقررات ملی ساختمان (مبحث پانزدهم)، عقد قرارداد نگهداری مناسب، با اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب صلاحیت در حین بهره براری همواره الزامی است. در غیر اینصورت مسئولیت آسانسور با کارفرما یا بهره بردار ساختمان خواهد بود. و باید قبلا هر حادثه ای پاسخگو باشد.

قانون فوق به این معناست که در صورت بروز هر حادثه ای برای یک آسانسور که فاقد قرارداد سرویس و نگهداری است. مسئولیت آن به عهده مدیر یا مدیران ساختمان خواهد بود. و در صورتیکه که مدیری برای آن ساختمان انتخاب نشده باشد مسئولیت آن با مالکین آن ساختمان خواهد بود. و هر گونه ضرر و زیان ناشی از حادثه اعم از دیه و یا جبران خسارت های مالی آن به گردن ایشان خواهد بود.

مسولیت مالکان و مدیران ساختمان

بنابراین این نکته بسیار مهم و جدی است هر ساختمانی که دارای آسانسور است. مسئولیت بزرگی را برای مالکانش در پی دارد که در صورت سهل انگاری و عدم توجه به قوانین می تواند مشکلات حقوقی جدی را برای ایشان ایجاد نماید.

بنابراین مدیران ساختمان و یا مالکان ساختمان لازم است. که برای پیشگیری از خسارت های احتمالی، بلافاصله نسبت به عقد قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور با یک شرکت یا شخص معتبر و دارای صلاحیت اقدام نمایند. و حتما با اخذ بیمه نامه برای آسانسور، خود را در قبال پرداخت خسارت های احتمالی آسانسور بیمه نمایند.
نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این مطلب است. که طبق شرایط عمومی اکثر بیمه نامه ها در صورتیکه که بیمه گذار قرار داد معتبر سرویس و نگهداری آسانسور با یک شرکت معتبر دارای مجوز عقد نداشته باشد. هیچ خسارتی را به بیمه گذار پرداخت نخواهد کرد.
در نتیجه از نظر قانونی عقد قرارداد با شرکت های معتبر از چندین وجه مورد تاکید قرار گرفته است. و الزامی بودن آن قابل انکار نیست.

نرخ هزینه قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور

تنها مرجع رسمی قیمت گذاری برای نرخ خدمات و سرویس و نگهداری آسانسور، اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی می باشد. که طبق قانون نظام صنفی با آخرین اصلاحات مصوب ۱۲/۶/۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و زیر نظر هیات عالی نظارت اتاق اصناف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) فعالیت می کند.
سایر نرخ نامه ها اعلامی از سوی مراجع دیگر از جمله سندیکای آسانسور و یا غیره فاقد اعتبار قانونی بوده و مبنای محاسبه قیمت برای خدمات و سرویس و نگهداری آسانسور نمی باشد.
نرخ نامه خدمات و سرویس و نگهداری آسانسور در سایت اتحادیه منتشر شده و موجود است.