باز سازی و نو سازی آسانسور

آسانسورها در طول عمر خود دچار فرسودگی شده و پس از طی عمر مفید خود نیاز به بازسازی و نوسازی پیدا می کنند. هر دستگاهی برای عمر مفیدی طراحی و ساخته می شود. آسانسورها هم از این امر مستثنی نیستند.

بازسازی آسانسور

باید در نظر داشت. عامل اصلی در تعیین عمر مفید آسانسورها کیفیت قطعات و شرایط استفاده از آن می باشد. بازسازی آسانسور های ساختمان را باید در اولویت برنامه های بازسازی ساختمان قرار داد. و برنامه مدونی برای بازسازی قسمت های فرسوده آسانسور در نظر گرفت. که بتوان به موقع و با تامین هزینه های بازسازی از افت کیفیت سرویس دهی آسانسور جلو گیری نمود.

آسانسور شامل قسمت های متنوعی است. که هر کدام بنا به شرایط و نوع طراحی و ساختار آن در مدت زمانی خاص نیاز به بازسازی پیدا خواهد کرد. شرکت سرویس و نگهداری آسانسور با بررسی کارشناسی آسانسور و اشراف به قطعات آسانسور برنامه ای را جهت بازسازی آسانسور با توجه به وضعیت فعلی آن تدوین کرده. و مراحل را به گونه ای با مسئولین آسانسور هماهنگ می کنند. که در بهینه ترین حالت بتوان روند بازسازی آسانسور را به انجام رساند.

آسانسور در تقسیم بندی کلی به موارد زیر تقسیم می شود:

  • سیستم محرکه: که وظیفه ایجاد نیرو و جابجایی کابین آسانسور را به عهده دارد
  • سیستم کنترل: که وظیفه کنترل آسانسور، اجرای درخواست های مسافران را بر عهده دارد
  • تجهیزات پایه ای: ریل های راهنما، وزنه تعادل و سایز موارد ساخته و نصب شده در چاه آسانسور
  • سیستم کنترل ورود: که شامل دربهای طبقات و درب کابین بوده و مکانیزم کنترل و نظارت بر آن نصب شده
  • کابین آسانسور و تجهیزات نصب شده بر روی آن

در تمامی قسمت های فوق پس از طی عمر مفید و ایجاد فرسایش باید اقدام به بازسازی انجام پذیرد. در مورد سیستم محرکه و سیستم کنترل این بازسازی از اهمیت بالایی برخوردار است. و عدم توجه به بازسازی به موقع آسانسور احتمالا به خرابی های متعدد و افزایش هزینه های تعمیراتی بیانجامد. در مورد مواردی مانند کابین آسانسور بازسازی ها پر هزینه می باشد. و بیشتر جنبه ظاهری و روانی را پوشش خواهد داد. البته برای افرادی که از آسانسور استفاده می کنند ظاهر آسانسور نماینده ای از وضعیت تجهیزات و ایمنی آسانسور می باشد. و این امر لزوم توجه به بازسازی این موارد را دو چندان می کند.

آسانسورها در طول عمر مفید ساختمان همانند تجهیزات دیگر نصب شده بارها مورد بازسازی قرار می گیرند. تا در بهترین حالت به سرویس دهی به مسافران ادامه دهند. و در یک برنامه سرویس و نگهداری اصولی همیشه پیش بینی هایی برای بازسازی تجهیزات آسانسور در بازه های زمانی چند ساله وجود دارد. باید در نظر داشت بازسازی های به موقع و فنی هزینه های سرویس و نگهداری آسانسورها را به شدت کاهش می دهد. و مانع از ایجاد خرابی و صرف هزینه های تعمیرات می گردد. در نتیجه سرویس دهی آسانسور با وقفه کمتری می تواند ادامه یابد.

در عمل باید دانست با نزدیک شدن به انتای عمر مفید دستگاهی خرابی های ناشی از فرسایش قطعات به صورت نمایی زیاد می شود. و اگر برنامه بازسازی در ابتدای شروع خرابی های ناشی از عدم بازسازی انجام نپذیرد. روند خرابی های رو به افزایش سرویس دهی آسانسور را مختل می کند. و هزینه های زیاد تعمیراتی را به مجموعه تحمیل می کند.

نوسازی و مدرن سازی آسانسور

همانند سایر تجهیزات، تکنولوژی آسانسور نیز روز به روز در حال پیشرفت است. و با گذشت زمان سیستم شرکت های طراحی و تولید آسانسور ایده های جدیدی را در صنعت آسانسور به تولید می رسانند. در نتیجه با گذشت زمان از ساخت آسانسور تجهیزات آن نه تنها دچار استهلاک و فرسایش شده. تجهیزات مدرن آسانسور تولید شده و در آسانسورهای به روز تر جایگزین آسانسورهای قدیمی می گردد. صنعت آسانسور هر روز شاهد طرح های مدرنی است که این دستگاه مهم ساختمانی را روز  به روز بهینه تر کرده و آسایش و ایمنی آسانسور ها را افزایش می دهد.

در نتیجه با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت آسانسور، انتظار عمومی مردم نیز از آسانسورها افزایش یافته و تکنولوژی های قدیمی تر به سختی مورد تایید و رضایت افراد استفاده کننده قرار می گیرد. از سوی دیگر باید در نظر داشت امکان باز نشست کردن آسانسور ها و تهیه آسانسور نو و به روز در ساختمان بسیار دشوار بوده و به علت تحمیل هزینه های فرآوان، عدم توجیه اقتصادی و عدم امکان جایگزینی سریع سیستم جدید، وجود ندارد. و علت در ساختار متفاوت آسانسور ها می باشد.

در اصطلاح صنعتی آسانسور دستگاهی است که در محل ساختمان مونتاژ می گردد حال آن که دیگر دستگاه های صنعتی در ساختمان یا خارج از آن در کارخانه و خط تولید مونتاژ و تست می گردند. همین مثلا کافی است که امکان تعویض آسانسور مساوی گردد. با طراحی دوباره و مونتاژ در محل که نیازمند صرف هزینه و زمان بسیار زیاد در مقایسه با تعویض سیستم های دیگر ساخمتانی باشد.

با توضحیات فوق به روشنی مشاهده می گردد که نوسازی و مدرن سازی آسانسورها به عنوان برنامه ای مدون در طول عمر ساختمان ضروری می باشد. با پیشرفت تکنولوژی و قدیمی تر شدن آسانسور باید به فکر نوسازی قسمت های مختلف آسانسور بود. در این خصوص با توجه به پیشرفت سریعتر قسمت های الکترونیکی آسانسور قطعا مدرن سازی در تابلو فرمان آسانسور نسبت به قسمت های دیگر آسانسور ضروری و در زمان کمتر لازم خواهد شد.