سوالات متداول

۱– بهترین شرکت ارائه دهنده سرویس و نگهداری آسانسور در غرب تهران کدام است؟

در صورتیکه که به دنبال یک شرکت مناسب برای سرویس و نگهداری هستید به چند نکته مهم توجه نمایید:

۱٫ شرکت معتبر باشد یعنی عالوه بر ثبت رسمی شرکت از اتحادیه صنف آسانسورپروانه کسب دریافت کرده باشد.
۲٫ شرکت دارای سرویس کارهای دوره دیده باشد یعنی کارت مهارت از سازمان آموزش فنی حرفه ای (خانه مهارت) گرفته باشند.
۳٫ شرکت از نظر فنی و حرفه ای متعهد باشد که البته تشخیص این مورد ساده نیست.

برای استعلام می توانید اسم شرکت مورد نظر خود را از این لینک جستجو نمایید.

۲- آیا بیمه آسانسور الزامی است؟

طبق بند ۱۵-۲-۶-۳ مقررات ملی ساختمان،” مسئولیت آسانسور با کارفرما یا بهره بردار ساختمان خواهد بود و باید در قبال هر حادثه ای پاسخگو باشد ” لذا در صورتیکه خدای نکرده هر اتفاقی برای هر کسی بیفتد مدیر یا مدیران ساختمان از نظر قانونی و حقوقی مسئول خواهند بود و باید پاسخگو باشند و شخصا جبران خسارت نمایند. بنابر این منطقی و عقالنی است که مدیر یا مدیران ساختمان با اخذ بیمه نامه مسئولیت مدنی آسانسور خود را در مقابل حوادث و خسارات احتمالی بیمه نمایند.

۳- درب آسانسور بسته می شود ولی حرکت نمی کند، علت چیست؟

دلایل متعددی می تواند داشته باشد، ولی در اکثر موارد مدار ایمنی قفل درب درست عمل نمی کند و همین موضوع باعث می شود تابلو فرمان برای جلو گیری از حوادث مانع از حرکت آسانسور شود. الزم به ذکر است که بعضا بعضی از سرویس کارها با اقدام غیر حرفه ای با خارج کردن این مدار از سیستم ایمنی آسانسور به ظاهر مشکل را رفع می نمایند ولی در واقع با این اقدام جان ساکنین را به خطر می اندازند. حتما برای رفع چنین مشکل هایی از افراد دارای تخصص و معتبر کمک بگیرید.

۴- وقتی آسانسور بین طبقات گیر کرده است چه باید کرد؟


چند نکته مهم در این خصوص را به خاطر بسپارید و بقیه را نیز در این مورد راهنمایی کنید:

۱٫ یادتان باشد که در صورت توقف آسانسور بین طبقات خطری شما را تهدید نمی کند لذا نیازی به نگرانی نیست و کامال خونسرد باشید.
۲٫ کابین تمامی آسانسورها دارای منافذ بسیار زیاد برای جریان هوا هستند و احتمال خفگی بخاطر کمبود اکسیژن وجود ندارد.
۳٫ کلید زنگ تعبیه شده در آسانسور را فشار دهید، یا با تلفن داخلی آسانسور با مسئول آن تماس بگیرید و یا اینکه با تلفن همراه خود با شماره های ثبت شده بر روی پالک داخل کابین، یا مدیر ساختمان و یا هر شخص دیگری که می تواند در آن محل به شما کمک کند تماس بگیرید.
۴٫ در نهایت باید منتظر کمک از بیرون باشید و به هیچ وجه شخصا برای خارج شدن از آسانسور تلاش نکنید چون این کار می تواند خطرات جدی را برای شما به همراه داشته باشد.

۵- مسئولیت مدیر ساختمان درباره آسانسور چیست؟

از نظر قانونی حتما به این نکات توجه نمایید:

۱٫ طبق قانون تملک آپارتمان ها مصوب ۱۳۷۶/۰۵/۲۶ ” حفظ و اداره ساختمان از هرگونه آسیب و خرابی وظایف مدیر یا هیات مدیره ساختمان است. ”
۲٫ طبق مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان، ” عقد قرارداد نگهداری مناسب، با اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب صالحیت در حین بهره برداری، همواره الزامی است . در غیر اینصورت مسئولیت آسانسور با کارفرما یا بهره بردار ساختمان خواهد بود و باید در قبال هرحادثه ای پاسخگو باشد.”
۳٫ طبق قوانین و شرایط عمومی بیمه نامه ها ” در صورتیکه بیمه گذار مالک آسانسور یا پله برقی باشد موظف است در صورت اعالم خسارت نسبت به ارائه قرارداد معتبر سرویس و نگهداری (آسانسور و یا پله برقی منعقده با یک شرکت معتبر دارای مجوز) به بیمه گر اقدام نماید در غیر اینصورت بیمه گر هیچ گونه تعهدی در جبران خسارت نخواهد داشت.”
۴٫ طبق قوانین و شرایط عمومی بیمه نامه ها ” سرویس و نگهداری آسانسور و پله برقی بایستی توسط شرکت هایی که دارای مجوز الزم جهت این کار باشد انجام پذیرد.”

3 پاسخ به “سوالات متداول”

  1. Ilman_hamancar گفت:

    ممنون از شرکت ایلمان کار

  2. رضا گفت:

    با تشکر از راهنمایی هاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و توسعه توسط تیم مهندسی م وب